poniedziałek, 12 lutego 2018

Nabytki Muzeum Stutthof w 2017 r.

W 2017 r. Dział Muzealiów powiększył się o kolejne eksponaty nabyte drogą kupna, darów i depozytu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dla Muzeum Stutthof zawsze najbardziej cenne są przedmioty związane z losami więźniów. Niezwykłym darem są skrzypce, na których w obozie pieśni grał więzień polityczny Wiktor Januszewski. Skrzypce zostały przekazane do muzeum wraz z całym wyposażeniem: dwa smyczki, zapasowe struny, pudełko po kalafonii, futerał i pokrowiec. Jest to niewątpliwie unikalny dla muzeum dar córki Wiktora Januszewskiego, Danuty Kostro. Muzeum nabyło również dwa przedmioty nielegalnie wytworzone przez więźniów w obozie: aluminiowy sygnet i klamrę od paska zrobioną z drutu.

Dział muzealiów wzbogacił się również o przedmioty związane z funkcjonowaniem obozu: blaszki z numerami klatek z królikarni obozowej, odważniki oraz imadło, na którym w warsztatach obozowych pracował Roman Tarnowski.

Kolekcja dzieł sztuki powiększyła się o obraz z wizerunkiem Chrystusa dźwigającego krzyż, namalowany w KL Ravensbrück. Po wojnie znajdował się w rękach byłej więźniarki Pawiaka i KL Ravensbrück Karoliny Skoczylas. Dzięki uprzejmości rodziny, został podarowany Muzeum Stutthof.  

Decyzją PWKZ w Gdańsku muzeum otrzymało również w depozyt zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na terenie byłego obozu. Wśród nich znajdują się gliniane popielniczki nielegalnie wykonane przez więźniów w obozie oraz blaszki z numerami więźniów pochodzące z magazynów Effektenkammer. Najwięcej jest przedmiotów odebranych więźniom po przybyciu do obozu: ozdobne broszki, grzebienie, oprawki okularów, szczoteczki do zębów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz