środa, 4 kwietnia 2018

Zabytki pozyskane przez Muzeum Stutthof w 2017 r.


W 2017 r. Dział Muzealiów wzbogacił się o zabytki:
  • Skrzypce, na których w obozie pieśni grał więzień polityczny Wiktor Januszewski. Skrzypce zgodnie z ostatnim życzeniem zmarłego, Wiktora Januszewskiego, zostały przekazane przez córkę Danutę Kostro do muzeum wraz z całym wyposażeniem: dwa smyczki, zapasowe struny, pudełko po kalafonii, futerał i pokrowiec.
  • Przedmioty nielegalnie wytworzone przez więźniów w obozie: aluminiowy sygnet, ozdobna broszka w formie inicjałów „BM”, klamra od paska zrobiona z drutu.
  • Przedmioty związane z funkcjonowaniem obozu: blaszki z numerami klatek z królikarni obozowej, odważniki oraz imadło, na którym w warsztatach obozowych pracował Roman Tarnowski.
  • Kolekcja dzieł sztuki powiększyła się o obraz z wizerunkiem Chrystusa dźwigającego krzyż, namalowany w KL Ravensbrück. Po wojnie znajdował się w rękach byłej więźniarki Pawiaka i KL Ravensbrück Karoliny Skoczylas. Dzięki uprzejmości rodziny, został podarowany Muzeum Stutthof.  
  • Decyzją PWKZ w Gdańsku muzeum otrzymało również w depozyt zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na terenie byłego obozu. Wśród nich znajdują się gliniane popielniczki nielegalnie wykonane przez więźniów w obozie oraz blaszki z numerami więźniów pochodzące z magazynów Effektenkammer. Najwięcej jest przedmiotów odebranych więźniom po przybyciu do obozu: ozdobne broszki, grzebienie, oprawki okularów, szczoteczki do zębów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz