czwartek, 13 września 2018

Postulator Sługi Bożego, ks. prof. Alfonsa Lipniunasa, odwiedził w Muzeum Stutthof


W związku z trwającym na Litwie procesem beatyfikacyjnym byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, ks. prof. Alfonsa Lipniunasa, w dniach 11 i 12 września 2018 r. przebywał w Polsce  postulator Sługi Bożego ks. prof. Alfonsa Lipniunasa    ks. Vitajlius Kodis.  W Pucku spotkał się z panią burmistrz Hanną Pruchniewską, księdzem wikariuszem Fary Puckiej Januszem Przygockim, z byłym burmistrzem Pucka Markiem Rintz, członkami Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka Janem i Danutą Dettlaff oraz profesorem Danielem Dudą, kierownikiem Działu Naukowego Muzeum Stutthof Elżbietą Grot. Osoby te towarzyszyły księdzu postulatorowi w  odwiedzeniu miejsc związanych z końcowym okresem życia Sługi Bożego ks. prof. A. Lipniunasa: uwolnieniu z rąk esesmanów; fary puckiej, gdzie Sługa Boży odprawił pierwszą mszę Świętą w intencji pomordowanych więźniów KL Stutthof podczas Marszu Śmierci i dziękczynną za ocalenie; dom, w którym mieszkał po odzyskaniu wolności; szpital, w którym leżał chory i w którym zmarł 28 marca 1945 r. z wycieńczenia i chorób nabytych w obozie. Wymienione wyżej osoby udały się na cmentarz przy Alei Kasztanowej w Pucku, gdzie znajduje się dzisiaj symboliczna mogiła Sługi Bożego ks. Prof. A. Lipniunasa inżyniera A. Sapalasa – miejsce pierwotnego pochówku. Szczątki dwóch Litwinów zostały w 1989 r. przeniesione po ekshumacji na Litwę.  W tym miejscu obecni złożyli kwiaty i zapalili znicze, a następnie złożyli hołd 234 pomordowanym więźniom KL Stutthof różnych narodowości spoczywającym we wspólnej mogile na tym samym cmentarzu.

12 marca 2018 r. kierownik Działu Naukowego kustosz Elżbieta Grot oprowadziła postulatora po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof odpowiadając na liczne pytania związane z pobytem Sługi Bożego ks. Prof. A. Lipniunasa i jego towarzyszy w tym obozie oraz jego roli w konspiracyjnym życiu religijnym.

EG

Historię ks. prof. Alfonsa Lipniunasa można przeczytać tutaj: http://stutthofmuseum.blogspot.com/2016/03/ksiadz-alfonsas-lipniunas.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz