środa, 29 czerwca 2016

Nieletni więźniowie KL Stutthof

W trakcie badania historii funkcjonowania obozu koncentracyjnego Stutthof odkrywane są coraz to nowe dokumenty ukazujące działalność tego obozu. Pani Agnieszka Kłys, pracownik naukowy Muzeum Stutthof, aktualnie prowadzi badania na temat nieletnich więźniów KL Stutthof. Publikujemy prezentację autorstwa pani Agnieszki, przedstawiającą stan badań na dzień 25 czerwca 2016 r. Końcowym efektem badań będzie publikacja, którą z pewnością zaprezentujemy na muzealnym blogu.
















sobota, 18 czerwca 2016

Drugie wydanie „Dorastania w piekle” Chaima Kozienickiego



Nakładem wydawnictwa Muzeum Stutthof ukazało się drugie wydanie wspomnień pt. „Dorastanie w piekle”. Autorem wspomnień jest Chaim Kozienicki, były więzień obozu koncentracyjnego Stutthof. Książkę można nabyć w księgarni Muzeum Stutthof. Cena wynosi 19 zł. Polecamy.  





czwartek, 16 czerwca 2016

Nowa forma zwiedzania w Muzeum Stutthof



Fot. Piotr Chruścielski

Muzeum Stutthof wzbogaciło się o nową formę zwiedzania. Stanowi ją tablet  ze specjalną aplikacją przygotowaną przez Muzeum Stutthof oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. To pierwszy taki przewodnik zastosowany w muzeum na terenie Polski. W rolę przewodnika po byłym obozie koncentracyjnym wciela się były więzień Felicjan Łada, który przez ponad dwie godziny prowadzi zwiedzającego po terenie muzeum. Trasa śladami Felicjana Łady obejmuje 23 stanowiska, rozlokowane w oparciu o system GPS.  Nagrania, odtwarzane na tablecie w miejscach związanych z opowiadanymi przez świadka historiami, opisują świat za drutami Stutthofu przez pryzmat jego wspomnień. Uzupełnieniem każdego fragmentu filmu są zdjęcia oryginalnych dokumentów, archiwalne fotografie oraz prezentacje 360 stopni. Aplikację można wypożyczać w Biurze Obsługi Zwiedzających. Koszt wypożyczenia wynosi 20 zł. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem wypożyczania.