czwartek, 7 lipca 2016

Czas próby i nadzieiW poniedziałek 4 lipca 2016 r. w Sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego Burmistrz Michał Majewski, Rada Miasta Kościerzyna, Muzeum Stutthof i Muzeum Ziemi Kościerskiej zorganizowały uroczystość pod hasłem „Czas próby i nadziei 1939 – 1945”. W sali zapełnionej gośćmi władze miasta Kościerzyny uhonorowały Medalem im. Tomasza Rogali 96 - letniego Wernera Rzeźnikowskiego.         
      
W czasie okupacji niemieckiej działał w strukturach Szarych Szeregów ZWZ  AK, za co został aresztowany i osadzony w 1942 r. w KL Stutthof jako więzień polityczny nr 19 384. W 1945 r. przeżył ewakuację z obozu w Marszu Śmierci przez Żuławy i Kaszuby w kierunku Lęborka. Powrócił do swojego  rodzinnego miasta, gdzie został w 1946 r. pierwszym Komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie, rozpoczął prace i założył rodzinę.  Obok bohatera wieczoru zasiadł jego przyjaciel  99 - letni Felicjan Łada, który przyjechał na tę uroczystość z Gdyni. Obaj przeżyli pobyt w KL Stutthof w bloku nr 5 w Nowym Obozie, w tej samej izbie i na tej samej pryczy. Mieszkańcy Kościerzyny mogli już w 2015 r. zapoznać się z postacią W. Rzeźnikowskiego i jego drogą życiową, dzięki  napisanej przez Elżbietę Szybowską  książce „ Szary nr 19 384”.
 
Goście mogli obejrzeć  film dokumentalny „Pan Werner” zrealizowany przez młodych twórców Wandę Dittrich i Mariusza Wirskiego. Film, którego bohaterem jest W. Rzeźnikowski,  został zakwalifikowany do katalogu międzynarodowych targów filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes. Wkrótce zostanie również przedstawiony na festiwalu filmowym w Gdyni.

Podczas uroczystości odbyła się promocja najnowszej publikacji Muzeum Ziemi Kościerskiej  „Czas próby i nadziei. Wspomnienia mieszkańców Ziemi Kościerskiej z lat 1939 – 1945”. Jej recenzenci prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, kustosz dyplomowany Muzeum Stutthof  i prof. zw. dr hab. Tadeusz Linkner  omówili znaczenie zebranych wywiadów od 51 osób, które doświadczyły wysiedleń w 1939 r. z powiatu kościerskiego i Kościerzyny lub mogły opowiedzieć o swoich doświadczeniach i przeżyciach doznanych w związku z zakończeniem II wojny światowej w 1945 r. Jak wiadomo rok ten przyniósł Polakom kolejne zniewolenie. Wywiady pod kierunkiem pracowników Muzeum Ziemi Kościerskiej spisali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Dzięki tej pracy ocalono od zapomnienia dla przyszłych pokoleń dramatyczne przeżycia świadków czasu wojny, mieszkańców Ziemi Kościerskiej. Włodarze miasta oraz dyrektor Muzeum Stutthof wręczyli podziękowania i książki autorom wywiadów i osobom je spisującym. 

EG


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz