niedziela, 3 kwietnia 2016

Patrioci z nazistami na piersiDużo się ostatnio mówi o potrzebie zmian w edukacji historycznej Polaków, szczególnie młodych. Zwolennicy tej tezy uważają, że Polacy są słabo wyedukowani w zakresie historii swojego kraju, a przeciwnicy twierdzą, że to nieprawda i zmiany nie są potrzebne. My znaleźliśmy w Internecie przykład na potwierdzenie tezy tych pierwszych.

Otóż, działa w sieci sklep sprzedający, jak się reklamuje, odzież z patriotycznymi nadrukami. Celowo nie podajemy jego nazwy, by nie robić mu darmowej reklamy. Mottem sklepu jest sentencja: „Amor partiae nostra lex – miłość ojczyny naszym prawem”. W zakładce „o sklepie” czytamy: „Kochasz swoją ojczyznę? Kochasz wolność? Czujesz się dumny z bycia Polakiem? ……………(tu nazwa firmy) oferuje ubrania dzięki którym pokażesz, że...”.


Po wejściu na stronę sklepu widzimy projekty nadruków na koszulkach, większości zawierających patriotyczne hasła i slogany. Jednak naszą uwagę przykuła koszulka z nadrukiem zawierającym takie oto zdjęcie:To znane zdjęcie pokazujące jak grupa niemieckich żołnierzy wyłamuje szlaban z polskim godłem. Miało być rzekomo zrobione w dniu 1 września 1939 roku, ale jak udowodnili historycy, zostało przez  Niemców zainscenizowane do celów propagandowych. Na zdjęciu nadrukowanym na koszulce widnieje napis: „Cześć i chwała bohaterom”. 

Zdjęcie na koszulce


Oryginalne zdjęcie
Pracownicy Muzeum Stutthof, a z pewnością pracownicy innych muzeów tego typu, na co dzień stykają się z różnymi przejawami niewiedzy, ignorancji, a nawet głupoty w zakresie wiedzy historycznej. Kilka miesięcy temu jeden ze sklepów internetowych oferował fototapetę na ścianę ze zdjęciami z Muzeum Stutthof. 

Oferowana przez sklep fototapeta

W ramach działalności statutowej Muzeum Stutthof prowadzi edukację historyczną każdego, kto tylko zgłosi akces uczestnictwa w takich lekcjach i projektach. Mówimy, tłumaczymy, pokazujemy. I będziemy to robić tak długo, jak długo będziemy istnieć. Dlatego na kanwie opisanej tu sprawy, proponujemy projektodawcom wspomnianej koszulki oraz tym, którzy ten projekt zatwierdzili i umieścili w sklepie, uczestnictwo w lekcji muzealnej, którą przeprowadzą wysokiej klasy specjaliści wraz oprowadzaniem po muzeum przez wysokiej klasy przewodnika. Na naukę nigdy nie jest za późno.

P.S. W niedzielę 3-04-2016 r. o godz. 9:45 sklep oferujący opisane tu koszulki zniknął z sieci.

ws


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz