czwartek, 24 marca 2016

Uroczystości upamiętniające wybitnych gdańszczan zamordowanych w obozie koncentracyjnym Stutthof

22 marca to szczególny dzień w Pamięci Narodowej, w którym co roku wspominamy wybitnych gdańszczan, którzy oddali życie za polskość Gdańska. W nadleśnictwie Stegna w odległości ok. 1,5 km od obozu Stutthof esesmani rozstrzelali 89 wybitnych gdańszczan obrońców polskości Gdańska, w  tym 11 stycznia 1940 r. 22 osoby, wśród których był bł. ks. Franciszek Rogaczewski, rektor kościoła p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku i opiekun licznych polskich organizacji oraz 22 marca 67 gdańszczan, w gronie których znajdowali się błogosławieni kościoła gdańskiego bł. ks. Bronisław Komorowski, pierwszy proboszcz polski kościoła p.w. Św. Stanisława BM i bł. ks. Marian Górecki, prefekt Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku pełniący równocześnie funkcję opiekuna kaplicy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku Nowym Porcie.

W Sopocie 22 marca 2016 r. o godz. 17.00 zebrała się grupa Polonii gdańskiej, w tym przedstawiciele rodziny Godlewskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i władze miasta Sopotu z prezydentem Jackiem Karnowskim przed Pomnikiem przy ulicy Kościuszki poświęconym pomordowanym mieszkańcom Sopotu w latach 1939 – 1945, aby uczcić pamięć Leona Godlewskiego (1887 – 1943) ekonomisty, dziennikarza i działacza polskich organizacji w Wolnym Mieście Gdańsku, pracownika Polskiej Agencji Telegraficznej i sekretarza Syndykatu Polskich Dziennikarzy Pomorskich, który zginął 24 lipca 1943 r. w KL Auschwitz oraz jego syna Jerzego Godlewskiego (1920 – 1941), studenta Politechniki Gdańskiej, działacza harcerskiego i sportowca, który zginął w 1941 r. w ZSRR. Na pomniku poprawiono datę i miejsce śmierci Jerzego Godlewskiego. Poprzedni napis informował, że zginął w 1943 r. na Monte Cassino. Kiedy pomnik był odsłaniany w czasach PRL w 1985 r., nie można było z przyczyn ideologicznych, podać miejsca jego zaginięcia w ZSRR.

Po uroczystej Mszy św. koncelebrowanej odprawionej w intencji pomordowanych wybitnych działaczy Polonii gdańskiej i ku czci patrona parafii bł. ks. Bronisława Komorowskiego pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Cichonia w kościele Św. Stanisława BM we Wrzeszczu,  senator RP Antoni Szymański odczytał oświadczenie grupy Senatorów RP, będącego wyrazem hołdu dla bohaterskiej postawy w walce o polskość Polonii gdańskiej oraz Warmii, Mazur i Powiśla i przesłania, aby Ich ofiara z życia nigdy nie została zapomniana. Po Mszy św. odbyła się procesja wiernych do pomnika Bł. ks. Bronisława Komorowskiego znajdującego się na Placu Jego Imieniem, a następnie spotkanie z senatorem RP Antonim Szymańskim w Domu Parafialnym.

W uroczystościach w Sopocie i Gdańsku uczestniczyli: dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, kierownik Działu Naukowego Elżbieta Grot, Prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Karol Wardański.
 Opr. i zdjęcia E. Grot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz